Monstera (Monstera deliciosa)

Monstera je rostlina s opravdu impozantními kožovitě lesklými, perforovanými listy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Monstera deliciosa 'Borsigniana', Monstera deliciosa 'Variegata'.
POPIS:
Je jednou z velkolepých lián, které rostou v pokojových podmínkách. Za příznivých podmínek, především v zimních zahradách dosahuje 3 až 5 m výšky. Má velké temně zelené listy s průměrem až 0,5 m. Mladé rostliny mají celistvé listy srdcovitého tvaru, poté se postupem času mění, stávají se zpeřenými a proděravělými. V pokojových podmínkách roste stěží. Po květu se tvoří plod klas s kyselo sladkými bobulemi s vůní ananasu. Nejrozšířenější druh této rostliny je Monstera delikátní. Monstera Variegata - má pestré barvy, je teplomilnější a více bizarní než předchozí druhy. Tato věčně zelená rostlina se dobře zabydlela v našich domovech a kancelářích. Velmi důležité je udržovat vysokou vlhkost vzduchu, proto rostlinu častěji postřikujeme vodou, otíráme listy vlhkou houbičkou. V létě se zalévá mírně, v zimě potom méně, zvláště při nedostatku tepla. Pro zavlažování používáme teplou, odstátou vodu bez vápna. Rozmnožují se vrchními nebo stonkovými řízky. Každý řízek by měl mít vzdušný kořen. Zakořeňují se ve vodě a písku. Mladé rostliny se přesazují každý rok z jara.
ČELEĎ:
Araceae, áronovité.
PŮVOD:
Mexiko.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo.
TEPLOTA:
Mírná, optimální zimní teplota je 16 - 18°C, při vyšší teplotě se monstera rychle rozrůstá.
OSVĚTLENÍ:
Nesnáší přímé sluneční záření. Mnohdy je pokládána za stínomilnou rostlinu a umístěna do nejtmavšího rohu, což je chyba. Nejlepší stanoviště pro Monsteru je na místě s jasným, ale rozptýleným světlem nebo v lehkém polostínu.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu mírná. V zimě zaléváme pouze tolik, aby zemina zcela nevyschla, nepřemokřujeme.
HNOJENÍ:
Od března do srpna Monsteru přihnojujeme dvakrát týdně kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny. Velkým rostlinám můžeme jednou za léto do svrchní vrstvy půdy při přesazování, ale i bez něj, přidat humus. Místo toho ji můžeme také zalévat rozpuštěným kravincem, který však zapáchá.
VLHKOST VZDUCHU:
Pravidelně rosíme. Občas listy omyjeme, otřeme je houbou a vyleštíme. Umístíme-li v zimě monsteru blízko topných těles, mohou se na listech objevit skvrny a jejich konce oschnout.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mladou monsteru přesazujeme každoročně. Monstery starší než 4 roky přesazujeme po 2 až 3 letech, ale vrchní vrstvu zeminy měníme každý rok. Doporučený podíl zeminy: 2 až 3 díly drnovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl humusu, 1 díl písku. Mladé rostliny můžeme pěstovat ve vědru, rostlina starší než 2 až 3 roky však potřebují větší nádobu. Mohou to být speciální květináče velkých rozměrů nebo dřevěné kádě. Neschopnost zajistit pro vzrostlou monsteru dostatečně objemnou nádobu je častou příčinou problémů se vzhledem a zdravím rostliny.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Vzdušnými výhony a řízky. Výhon musí mít list a vzdušný kořen. Když se monstera příliš rozroste, odřízne se jí vrcholek s jedním nebo více vzdušnými kořeny a zasadí se jako samostatná rostlina. Mateřská rostlina žije dál.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Slzení listů na okrajích:
Příčinou bývá převlhčený substrát. Mezi jednotlivými zálivkami tedy dělejte delší časové přestávky.
Hniloba kmínku:
Příčinou bývá houbová choroba, která je způsobena především nadbytkem vody a příliš nízkou teplotou v zimě. Rostlinu však můžete zachránit, pokud jí snížíte vlhkost substrátu, zvýšíte teplotu a nejlépe přesadíte.
Žloutnutí listů:
Pokud žloutne mnoho listů a zároveň s tím také pozorujete vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou. Pokud jsou zasaženy pouze spodní listy, na kterých se objevují hnědé skvrny, a nové listy jsou malé a tmavé, může být příčinou nedostatek vody. Světlé listy, které jsou pokryté slámovými skvrnami, bývají příznakem příliš silného slunečního záření.
Ztráta listů:
Je zcela přirozené, pokud rostlině opadají spodní nejstarší listy. Pokud však opadají listy hromadně, je to nejčastěji způsobené nevhodnými podmínkami prostředí a příznaky se projeví především na horních listech. Pokud listy ještě před svým opadem zhnědnou a uschnou, bývá příčinou příliš mnoho tepla. Bývá to zcela běžné v období zimy, kdy je rostlina umístěna těsně vedle radiátoru.
Vytáhlý růst:
Nejčastější příčinou je nedostatek světla. Monstera totiž nemá ráda silnější stín.
Hnědé tečky na rubu listů:
Příčinou je sviluška.
Listy s hnědými a papírovitými špičkami a okraji:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Předcházejte tomu častým rosením listů a doporučuje se obložit květináč vlhkou rašelinou. Podobné příznaky se mohou také objevit, pokud rostlinu opomenete včas přesadit. Hnědé špičky listů znamenají nadměrné množství vody, pokud však tomu skutečně tak je, listy spolu s tím zároveň žloutnou.
V listech nejsou otvory:
Pokud jsou listy ještě nedospělé, jsou celokrajné a nemají otvory. U dospělých listů bývá více příčin: chladno, málo světla, málo vody či málo živin. U velkých rostlin to bývá způsobeno tím, že k těm nejvrchnějším listům se vždy dostává méně vody a živin. Vzdušné kořeny by měli být do substrátu vtlačeny nebo by měly vrůstat do mechové hole.


 Foto / obrázky k článku  Monstera

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Monstera
Diskuze k článku
Monstera
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Monstera
Monstera


Monstera
Monstera


Monstera
Monstera


Monstera
Monstera


Monstera
Monstera


Fotogalerie (10)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
10.02: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu u monstery ostříhat vzdušn é koře...
14.11: mohu monsteru serizn out tak aby se dala prestehovat? ko lik nechat listu a v...
21.09: Muzu mit monsteru v loznici, nevadi to nejak zdravi? ......
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Otmar, zítra Mahulena